04.04.2016 r. Światowy Dzień Autyzmu

2 kwietnia – Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie

W tym dniu wiele budynków w Polsce i na świecie zostanie podświetlonych na niebiesko. Ogólnoświatowa inicjatywa „Na niebiesko dla autyzmu” rozpoczyna obchody Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu. Celem akcji jest pomoc w zrozumieniu tej choroby i uwrażliwienie na problemy osób chorych na autyzm.

Zaburzenie to dotyka obecnie co najmniej jedno na 300 dzieci w Polsce i aż jedno na 68 w USA, tzn. że w Europie żyje dziś 5 mln osób z autyzmem i zaburzenie to dotyka jedną na 150 osób.

Autyzm jest tajemniczym zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe: dla nich sól może być kwaśna, śnieg parzyć, a delikatne głaskanie powodować silny ból. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne i zasługuje na zrozumienie. 

Nasza placówka przyłącza się do akcji „Na niebiesko dla autyzmu” i w dniu 4 kwietnia (poniedziałek) zapraszamy wszystkie dzieci do przedszkola ubrane na niebiesko. Dzieci wezmą udział w spotkaniach i zabawach zorganizowanych przez panią pedagog Agnieszkę Świętosławską i terapeutki z naszego przedszkola. Celem jest pokazanie dzieciom jak dzieci autystyczne odbierają świat, zrozumienie przez nich nietypowych zachowań oraz wspólne – integracyjne zabawy.

Słowa kluczowe:  , ,