RODZICE

KODEKS OPTYMISTYCZNYCH RODZICÓW

1. Chcemy, żeby nasze dzieci miały zdrowe ciało i zdrową psychikę. Pragniemy, żeby były radosne i pełne optymizmu.

2. Będziemy starali się, aby otoczenie naszych dzieci było przepełnione miłością. Nasze szczęśliwe życie rodzinne jest dla nich największym darem.

3. Dzieci odziedziczyły wiele naszych cech, tych dobrych i tych gorszych. Głęboko jednak wierzymy w sens mądrego wychowania i w to, że może ono skutecznie rozwinąć wrodzone zalety, zmniejszyć wady i pomóc dzieciom stać się odpowiedzialnymi i dobrymi ludźmi.

4. Optymistyczne wychowanie zaczniemy od siebie. Wiemy, że życie niesie radości i smutki. Dlatego jest tak ciekawe. Wiemy, że wszyscy ludzie przeżywają czasem porażki i niepowodzenia. Lecz „jako optymiści” wiemy, że potrafimy sobie z nimi poradzić.

5. Będziemy się starali, aby w naszym domu było wiele radości, umiechu i poczucia humoru.

6. Nasze dzieci są zdolne do wielkich osiągnięć, do szlachetnych czynów i osiągania sukcesów. Wpoimy im wiarę we własne siły, zapał, entuzjazm i ciekawość. Pokażemy im, jak ważna jest życzliwość dla innych ludzi, wszystkich, niezależnie od rasy, wyznania i pochodzenia. Poczucie wartości i pewność siebie ułatwi im naukę, kontakty z rówieśnikami i dorosłymi i stanie się źródłem satysfakcji ze stałego rozwoju.

7. Pragniemy, aby nasze dzieci rosły bez lęków. Nie możemy ochronić dzieci przed wszystkimi niebezpieczeństwami, ale postaramy się nauczyć je odwagi i rozsadku.

8. Chcemy zapewnić naszym najmłodszym szczęśliwe dzieciństwo, bez agresji i bez przemocy. Żadnego straszenia, krzyczenia i bicia. Są inne metody pokojowego rozwiązywania konfliktów. Nauczymy nasze dzieci jak je stosować.

9. Dzieci są bardzo różne. Mają odmienne upodobania, zainteresowania i uzdolnienia. Będziemy się starali stworzyć każdemu dziecku możliwość rozwijania jego naturalnych talentów i osiągania sukcesu.

10. Nie chcemy czarować rzeczywistości ani wmawiać naszym dzieciom, że wszystko jest łatwe. Będziemy im stawiać wysokie, lecz realne wyzwania. Nauczymy dzieci, jak pokonać znudzenie, frustrację i strach, jak żyć pełnią życia.